Defne Akman na temat "Kacis" (Gazete Oksijen 10-06-2022)

https://gazeteoksijen.com/o2/kacis-dizisinin-oyunculari-karakterlerini-anlatti-155629 


Aktorzy serialu “Ucieczka” opowiadali o swoich bohaterach. Przy otwarciu, Disney+ emituje również swoją pierwszą krajową produkcję “Ucieczka”. Engin Akyürek gra główną rolę we własnym projekcie

Defne Akman


Disney+ przybywa do naszego kraju nie tylko z międzynarodowymi treściami, ale także z ambitnymi rodzimymi produkcjami. Pierwszym krajowym serialem emitowanym na platformie, który rozpocznie emisję 14 czerwca, jest “Ucieczka”, którego historię napisał słynny aktor Engin Akyürek. Serial, w którym główną rolę gra również Engin Akyürek, ma w obsadzie znakomitych aktorów. İrem Helvacıoğlu, Aziz Çapkurt, Onur Bay, Leyla Tanlar, Aras Aydın i Levent Ülgen to tylko niektóre z nazwisk. Pod “Ucieczką” podpisuje się słynny reżyser Yağız Alp Akaydın, który w swojej karierze brał udział w wielu różnych produkcjach, od Tinker Tailor Soldier Spy po Teşkilat. “Ucieczka” zaczyna się od reportera wojennego Mehmeta (Engin Akyürek) i grupy dziennikarzy udających się do wioski jazydzkiej, aby zdać stamtąd relację. Zespół, który przekradł się przez granicę, w wyniku krwawego ataku wpadł w ręce radykalnej organizacji terrorystycznej. Mehmetowi udaje się przeżyć ten atak. Potem pokazane są wysiłki Mehmeta, aby uratować uwięzionych przyjaciół. Podczas gdy obserwujemy, z czego człowiek może zrezygnować i jak daleko może się posunąć, jesteśmy świadkami przemiany Mehmeta krok po kroku. “Ucieczka” to serial składający się z ośmiu odcinków. Odcinki trwają 50 minut. Co tydzień będziemy oglądać jeden odcinek. Na pewno przyciągnie publiczność na ekran swoją epicką narracją, tempem i atmosferą napięcia.

Główna obsada i reżyser serialu odpowiadali na pytania O2.


Engin Akyürek (Mehmet/ Rahman i twórca projektu)

Jako twórca projektu, skąd wziął się ten pomysł u Ciebie? Jak długo dojrzewało to u ciebie?

Krążyła mi po głowie historia o konfrontacji człowieka z jego człowieczeństwem, jego sumieniem. Myślę, że nie jesteśmy testowani z tych uczuć w rzeczywistości, którą tworzymy na naszych ochronionych/bezpiecznych terenach. Nawet gdy jesteśmy poddawani próbie, to, co pozwala nam przezwyciężyć tę sytuację i pomaga nam nie nawiązywać relacji, zajmuje dużo miejsca w naszym życiu. Czy potrafimy zachować człowieczeństwo w obliczu okrucieństwa? Kiedy zadawałem sobie te pytania, to, co wydarzyło się w tym okresie w 2017 roku, stworzyło punkt wyjścia dla tej historii. Możesz dostosować ten punkt do każdej sytuacji, do ówczesnej rzeczywistości. Zanim powstała w 2022 roku, ta historia zawsze rosła sama w sobie i została ożywiona dzięki scenariuszowi Ali Doğançaya.

Jakie badania przeprowadziłeś do serialu?

Musiałem przeczytać trochę literatury przed napisaniem tej historii. Musiałem dobrze poznać geografię, chociaż nie została ona do końca zdefiniowana w opowiadaniu. Zawsze dobrze jest mieć wiedzę, wybranie tego, co wiesz, tworzy przestrzeń wolności, jaką daje wiedza. Zajmowałem się także korespondentami wojennymi.

Co serial mówi o obecnej sytuacji na świecie?

Myślę, że publiczność udzieli najlepszej odpowiedzi na to pytanie. Chcieliśmy coś opowiedzieć bez wskazywania palcem, bez dydaktyki. Myślę, że to, co jest cenne, gdy opowiadamy tę historię, to uczucia i wydarzenia, które nas dotykają. Historie, które dotyczyły tych ziem, były zawsze opowiadane przez innych, z orientalistycznego punktu widzenia. Jeśli w dzisiejszym świecie wciąż toczy się wokół nas wojna, to nasza historia mówi coś bardzo mocnego; wojna jest zła...


Po raz pierwszy turecki dramat z konfliktami na Bliskim Wschodzie spotka się z międzynarodową publicznością. Czym w tym sensie wasz projekt różni się od produkcji amerykańskich i gdzie ma z nimi wspólne cechy? Jak myślisz, jak zostanie odebrany?

Przede wszystkim jest to dramat turecki i ma cechy naszego stylu opowiadania. Myślę, że wykonujemy pracę powyżej pewnej jakości. Najbardziej cieszy mnie to, że dotykamy uniwersalnych kodów i uczuć. Tureckie seriale telewizyjne mają za sobą długą podróż za granicę i myślę, że dzięki Disney+ możemy dotrzeć do nowej publiczności na świecie. Bardzo mnie to ekscytuje.

Jak bycie korespondentem wojennym wpływa na psychikę Mehmeta?

Sedno tej historii to zmiana. Oglądamy podróż postaci. Mehmet, który przypadkiem wpadł w sidła przemocy; widzimy, że zaczął stawać się bardziej ludzki i zaczął więcej słuchać głosu swojego sumienia. Nie ma już starego Mehmeta. Tak naprawdę, w tej historii nikt nie zostaje taki sam jakim był wcześniej... Człowiek, który uważa, że potrafi robić bardzo dobre zdjęcia, może nie będzie już w stanie ponownie wziąć aparatu do ręki...

Czy mógłbyś wyjaśnić nam trochę  związek Zeynep i Mehmeta?

Gdy wybucha wojna, najbardziej cierpią dzieci i kobiety. Tak też dzieje się w naszej historii. Chociaż Mehmet nie chce, aby Zeynep przybyła do strefy wojny, zrobi wszystko, aby ją stamtąd wydostać. To sytuacja, której Mehmet nawet nie spodziewał się po sobie i skonfrontował się z sobą samym. Moja definicja heroizmu jest poniekąd taka; bohater to ktoś, kto ma słabości, konfrontuje się z nimi, a następnie odkrywa je i zmienia.

Mehmet zaczyna przechodzić wielką zmianę po stratach, jakie przeżył w pierwszym odcinku. Jak myślisz, jak daleko można się posunąć i zrezygnować z siebie? Czy możesz opowiedzieć czytelnikom o transformacji swojej postaci bez podawania spojlerów?

Chciałbym, żeby publiczność wczuła się w tę sytuacje. Bardzo chciałbym, aby widzowie dołączyli do Mehmeta w jego podróży i zapytali się sami siebie: co by zrobili, gdyby znaleźli się w takiej samej sytuacji, a raczej, by zmusili się do zadania sobie tego pytania. Jak daleko można się posunąć, aby przeżyć? Jak daleko możemy się posunąć? Nigdy nie poznamy odpowiedzi na te pytania, możemy je tylko zadawać i zastanawiać się nad nimi. Historia [w serialu] i tak zadaje to pytanie… Nasz instynkt przeżycia może pójść za daleko, ale co zrobimy z naszym sumieniem i staraniem, by pozostać człowiekiem?


„Ucieczka” jest od strony technicznej serialem światowej klasy …

Yağız Alp Akaydın (reżyser)

W swojej karierze masz wiele różnych filmów i seriali, od Tinker Tailor Soldier Spy po "Teskilat" (Organizacja), zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Co sprawia, że projekt jest dla Ciebie interesujący? Co przyciągnęło Cię do tego projektu?

Odkąd po raz pierwszy przeczytałem scenariusz Kaçış, zacząłem odczuwać, że jest to inny projekt z jego emocjami, ekscytacją, wizualizacjami, postaciami i historią. To było coś zupełnie innego niż typowe seriale, których różne wersje oglądamy na co dzień. Podróż bohaterów i świat, który chcieli stworzyć, była dla reżysera pociągająca swoim klimatem. Zarówno ze względu na nasze postacie, jak i historię, która przemówi do całego świata...

Jaki proces przygotowawczy przeszedłeś podczas planowania języka wizualnego?

Od samego początku chciałem, aby było to dzieło równie potężne, jak jego wizualny świat, jak jego historia. Musiało mieć wyjątkową fakturę, kolor i światło. Aby uzyskać wymarzony obraz, przeprowadziliśmy z moim operatorem testy obiektywu, aparatu i światła. Wypróbowaliśmy specjalne soczewki. Przetestowaliśmy różne języki światła i ekspresji. Zrobiliśmy wstępne przygotowania specjalnie co do miejsc, w których mieliśmy kręcić. W rezultacie pracowaliśmy ze specjalnym obiektywem i kolorystyką. W końcu osiągnęliśmy wizualizację, która zarówno podkreśla emocje, jak i sprawia, że widzowie wyraźniej odczują efekt rzeczywistości.

W serialu jest kilka naprawdę wspaniałych scen. Czy możesz nam trochę opowiedzieć o kręceniu? Kiedy i w jakich warunkach to się odbywało?

Przeprowadziliśmy długie i szczegółowe przygotowania. Bardzo ciężko pracowaliśmy, aby znaleźć odpowiednie miejsca. Moim celem było stworzenie wspaniałej epickiej atmosfery, a jednocześnie uchwycenie imponujących i prawdziwych emocji. Pracowaliśmy bardzo poważnie nad dużymi i imponującymi scenami. Prawie miesiąc przygotowań poświęcony został specjalnie nagranie sceny ataku. Wiele razy spędzaliśmy czas na sesjach próbnych i próbach. Ponieważ kręcenie zbiegło się z sezonem zimowym, mieliśmy też poważną walkę z warunkami pogodowymi. Były to największe opady śniegu w ciągu ostatnich 70 lat w naszym regionie. Pokonanie wszystkich trudności było stosunkowo łatwe dzięki naszemu profesjonalnemu i najlepszemu w swojej klasie zespołowi. Na koniec dnia powstała praca, która bardzo mocno przekazywała imponujące sceny i emocje.

Czy możesz opowiedzieć o technologiach, z których korzystasz?

Kręcąc serial w świecie intensywnych emocji i rzeczywistości, dużą wagę przywiązywałem również do tego, aby był on najwyższej jakości technicznej. Zarówno kamera, obiektyw jak i efekty specjalne stosowane były podczas pracy nad dźwiękiem i kolorem na bieżąco  jak i po filmowaniu. Szeroko wykorzystaliśmy najnowszą technologię i sprzęt, aby osiągnąć jakość. W wyniku tych wszystkich wysiłków stworzyliśmy serial, który pod względem technicznym jest światowej klasy. Zawsze uważałem, że Turcja ma bogactwo zarówno pod względem narracji i fabuły, jak i technicznie, ma też i kadrę na wysokim poziomie, jak i sprzęt i może to udowodnić we właściwych projektach. Najlepszym tego przykładem jest “Ucieczka”.



Zgłoś nadużycie Dowiedz się więcej